Klub Sportowy „Społem” - Łódź - ul. Północna 36 logo

Aktualności

Kluczem do sukcesu jest stały rozwój

12 października, 2018

13Po ostatnim sukcesie sekcji łuczniczej naszego klubu na Mistrzostwach Polski Seniorów (13 medali),  w zaciszu klubowych gabinetów spotkałem się z trenerem Zbigniewem Kowalczykiem – trenerem sekcji by zrelacjonował ten tak bardzo udany sportowo okres dla naszych utalentowanych łuczniczek i łuczników.

ZK: Przez cały sezon sekcja łucznicza K.S. „Społem” utrzymywała się w czołówce krajowej i jest to bardzo duży sukces. Warto podkreślić, że nasi łucznicy punktowali na wszystkich tegorocznych zawodach rangi Mistrzostw Polski – niezależnie od kategorii wiekowej (od młodzików do seniorów). Ma na to wpływ przyjęty model szkolenia we wszystkich kategoriach wiekowych.

ZK: W sekcji istnieje grupa zawodników, która rokrocznie pracuje na sukcesy. Ich nazwiska przewijają się na miejscach medalowych w protokołach z zawodów. Mamy grupę osób jednakowo strzelających tj. utrzymujących stały, wysoki poziom, zdobywających medale zarówno w kobietach jak i mężczyznach. Przykładów jest wiele jak chociażby multimedaliści Mistrzostw Polski: Michał Basiuras, Marek Szafran,  Magdalena Śmiałkowska, Melania Wyka, Dominika Nowak.

ZK: Na szczególne wyróżnienie zasługuje aktualny Mistrz Polski Seniorów – Michał Basiuras, który sukcesywnie z roku na rok poprawia swoje wyniki i wszedł już na stały, mistrzowski poziom. Kolejnym przykładem na ciągły rozwój jest Mela Wyka zdobywczyni drużynowego srebrnego medalu Pucharu Europy Juniorów (Włochy, Rovereto). Swoją postawą wywalczyła powołanie na Mistrzostwa Świata Juniorów (Grecja, Patras).

ZK: Sposób podejścia na treningu do każdej osoby musi być zindywidualizowany. Dla naszej sekcyjnej czołówki jestem bardziej osobą podpowiadającą, udzielającą rad, wskazówek, porad trenerskich. Generalnie oni wiedzą co robić, co jest najlepsze dla ich organizmu.

ZK: Dzięki tak dobrym wynikom sekcja zdobyła już dla klubu ok. 186,5 pkt. (stan na 12.10.2018) w Systemie Współzawodnictwa Sportu Młodzieżowego prowadzonego przez Ministerstwo Sportu. Jest to o 75 punktów więcej niż w zeszłym roku.

[Ostatni okres był udany nie tylko dla zawodników sekcji łuczniczej, podopiecznych trenera, ale także dla niego samego. Trener Kowalczyk od 28 września 2018 r. należy bowiem do ścisłego grona pięciu trenerów łucznictwa w Polsce posiadających najwyższą – mistrzowską klasę sportową przyp. red.]

Spisał Michał Jarosławski – Dyrektor Klubu Sportowego „Społem”