Klub Sportowy „Społem” - Łódź - ul. Północna 36 logo

Aktualności

Z rowerem w roli głównej

09 lipca, 2017

W niedzielę, 2 lipca 2017 r. Okręgowy Związek Kolarski w Łodzi wraz z Klubem Sportowym „Społem” i Urzędem Miasta Łodzi zorganizował Dzień Roweru – imprezę mającą promować rower jako najbardziej ekologiczny środek transportu i zachęcać do zdrowego, aktywnego trybu życia. To, czego mogli doświadczyć podczas pikniku licznie zgromadzeni odwiedzający okupione było wieloma spotkaniami roboczymi, negocjacjami z partnerami, poszukiwaniem środków finansowych, sponsorów, niezliczoną ilością rozmów, planowania, opracowywania przebiegu zarówno rowerowego pikniku, jaki i Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego EXPO 2022 Warszawa – Łódź. Wspólnymi siłami wskrzesiliśmy do życia ten jednodniowy kolarski klasyk po 18 latach przerwy. Niewątpliwie 2 lipca to jedno z największych w ostatnich latach przedsięwzięć w historii Klubu Sportowego „Społem”, jak i Okręgowego Związku Kolarskiego. Dzięki determinacji osób w to przedsięwzięcie zaangażowanych mogliśmy się cieszyć z końcowego sukcesu.

Kolarze w liczbie 72 zawodników mieli do pokonania ok. 200 km trasę z czterema lotnymi premiami w Łowiczu (premia Miasta Łowicz – Stary Rynek), Brzezinach (premia Miasta Brzeziny – ul. Traugutta), Strykowie (premia Miasta i Gminy Stryków – Plac Łukasińskiego) i Rzgowie (premia Miasta i Gminy Rzgów – plac 500lecia).

Zawodnicy byli entuzjastycznie witani przez zgromadzonych na trasie kibiców. Na Starym Rynku w Łowiczu, obok burmistrza Krzysztofa Kalińskiego, Księżanki i Księżaka Roku, przejazd peletonu obserwowało kilkudziesięciu mieszkańców.

W tym miejscu należą się podziękowania dla władz tych czterech miast, które wsparły finansowo wyścig i dzięki którym można było rozegrać lotne premie.

Podziękowania należą się także Wójtowi Gminy Nadarzyn – Januszowi Grzybowi, który ufundował nagrodę oraz okazały puchar za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii U-23, która przypadła Uladzimirowi Harakhavikowi z Belarusian National Team.

Pogoda również dopisała co wcale nie było takie pewne. Gdy w sobotę kończyliśmy przygotowania toru do powitania kolarzy pożegnało nas złowrogie buczenie zbliżającej się burzy. Na szczęście deszcz zdążył się wypadać w noc poprzedzającą imprezę i w niedzielę pogoda ani razu nie zagrażała, a kolarze po godz. 12:00 ruszyli z Nadarzyna do Klubu Sportowego „Społem”.

By umilić czas oczekiwania na finiszujących zawodników na obiektach naszego klubu zorganizowaliśmy, razem z Okręgowym Związkiem Kolarskim w Łodzi i Urzędem Miasta Łodzi Dzień Roweru, który zakończył się dużym sukcesem.

Czas oczekiwania na kolarzy wypełnił szereg atrakcji przygotowanych na obiektach klubu oraz w pobliskim Parku Helenów. Można było wziąć udział w Mistrzostwach Łodzi w grę w kapsle. Dzieci i młodzież (3-14 lat) rywalizowały ze sobą w rowerowych wyścigach na torze. Przeprowadzono także Pierwsze Torowe Mistrzostwa Polski w jeździe na rowerach miejskich. Można było podziwiać pokaz bicykli, posłuchać o historii roweru, pooglądać wystawę przygotowaną przez Muzeum Miasta Łodzi dotyczącą historii łódzkiego kolarstwa oraz życia Henryka Czyża, którego imieniem nazwano rozgrywany memoriał Warszawa – Łódź. Dla wszystkich chętnych został zorganizowany seans filmowy pod gwiazdami tzw. Polówka.

Kulminacyjnym momentem całego wydarzenia był wjazd na tor K.S. „Społem” finiszujących kolarzy z Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego EXPO 2022 Warszawa – Łódź.

Ok. 17:40, przy dużej wrzawie i oklaskach publiczności licznie zgromadzonej na trybunach, jako pierwsi finiszujący na torze pojawili się Andris Vosekalns z Latvian National Team oraz Michał Podlaski z Voster Uniwheels Team. Finisz wygrał Łotysz. Na trzecim miejscu przyjechał Jarosław Marycz z Domin Sport.

Impreza była współfinansowana przez Miasto Łódź, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Gminę Nadarzyn, Miasto Łowicz, Miasto Brzeziny, Gminę i Miasto Stryków, Gminę i Miasto Rzgów, Gminę Głowno, Zespół ds. EXPO Urzędu Miasta Łodzi – Departament Architektury i Rozwoju, Carrefour Polska.

 

Podziękowania składamy naszym partnerom:

 • Urząd Miasta Łodzi – Dyrektorowi Biura Promocji, Komunikacji Społecznej i Turystyki Mariuszowi Gossowi, p.o. kierownika Oddziału Zarządzania Ruchem na Drogach w Biurze Inżyniera Miasta Januszowi Maciaszkowi, Katarzynie Olszowiec, Tomaszowi Walczakowi, Grzegorzowi Sikorze, wszystkim, którzy służyli wsparciem i pomocą – za wkład jaki włożyli w organizację tego wydarzenia
 • Ptak Warsaw Expo – za udostępnienie miejsca startu kolarzy,
 • Nextbike Polska – za przekazanie rowerów miejskich do rozegrania pierwszych Mistrzostw Polski w jeździe na rowerach miejskich,
 • BMW Tłokiński – za udostępnienie samochodów, które jechały w kolumnie wyścigu,
 • Carrefour Polska – za wsparcie finansowe
 • Browar Staropolski – za wyposażenie stoiska barowego
 • Drukarnia AMITOR za przygotowanie nośników reklamowych, materiałów poligraficznych wyścigu
 • Rowerowej Łodzi – za zaangażowanie w reklamę i promocję imprezy
 • TVP 3 – za relacje z wyścigu, materiały o treningach na rowerach miejskich, o pikniku ekologicznym
 • TV TOYA – za relacje z Dnia Roweru i wyścigu
 • Radiu Łódź – za radiową i dj-ską oprawę finiszu wyścigu
 • portalowi TuŁódź.com, Naszemiasto.pl, Gazecie Wyborczej, Expressowi Ilustrowanemu, Dziennikowi Łódzkiemu, Radio Paradzie, Radio Plus, Eurosport, Onet.pl i wielu innych mediom papierowym, internetowym, radiowym i telewizyjnym, które umieszczały na swoich łamach informacje o wyścigu
 • Firmie Music Mobile – Marek Szor za muzyczną oprawę Dnia Roweru
 • Panu Stanisławowi – za efekty specjalne podczas dekoracji zwycięzców
 • Rafałowi Zabostowi – właścicielowi Hotel Leszczyński by Zabost – m.in. za możliwość posilenia się potrawami z grilla
 • Restauracji Marionetka – za dostarczenie pysznych posiłków dla kolarzy i obsługi.
 • Firmie Blersport – Robertowi Blesińskiemu za nieocenioną pomoc w organizacji imprezy
 • Naszym pracownikom gospodarczym, sprzątającym – za wzorowe przygotowanie obiektów do przyjęcia gości
 • Pracownikom księgowo – finansowym – za sprawne rozdysponowanie nagród

Szczególne podziękowania składamy:

 • Pani Prezydent Miasta Łodzi Hannie Zdanowskiej – za objęcie wyścigu Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Łodzi
 • Panu Marszałkowi Witoldowi Stępniowi – za objęcie wyścigu Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego
 • Panu Marszałkowi Adamowi Struzikowi – za objęcie wyścigu Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego
 • Panu Staroście Łowickiemu Krzysztofowi Figatowi – za objęcie wyścigu Honorowym Patronatem Starosty Łowickiego
 • Panu Wójtowi Gminy Nadarzyn Januszowi Grzybowi – za objęcie wyścigu Honorowym Patronatem Wójta Gminy Nadarzyn oraz za ufundowanie nagrody dla zwycięzcy wyścigu w kategorii U-23
 • Panu Burmistrzowi Miasta Łowicz Krzysztofowi Janowi Kalińskiemu – za wsparcie finansowe wyścigu, dzięki któremu rozegraliśmy lotną premię w Łowiczu
 • Panu Burmistrzowi Miasta Brzeziny – Marcinowi Plucie – za wsparcie finansowe wyścigu, dzięki któremu rozegraliśmy lotną premię w Brzezinach
 • Panu Burmistrzowi Strykowa Andrzejowi Jankowskiemu – za wsparcie finansowe wyścigu, dzięki któremu rozegraliśmy lotną premię w Strykowie
 • Panu Burmistrzowi Rzgowa – Mateuszowi Kamińskiemu – za wsparcie finansowe wyścigu, dzięki któremu rozegraliśmy lotną premię w Rzgowie
 • Panu Wójtowi Gminy Głowno – Markowi Jóźwiakowi – za wsparcie finansowe wyścigu

W Dniu Roweru wzięło udział wiele osób, które zazwyczaj w rodzinnym gronie uczestniczyły w zorganizowanych atrakcjach. Z relacji uczestników imprezy, kolarzy jadących w wyścigu można stwierdzić, że inauguracyjna (po osiemnastu latach przerwy) edycja wyścigu Warszawa – Łódź się udała. Przyszłoroczna będzie jeszcze lepsza!!

GALERIA ZDJĘĆ

 [Materiał opracował Sekretarz Klubu Sportowego „Społem” Michał Jarosławski]