Klub Sportowy „Społem” - Łódź - ul. Północna 36 logo

Aktualności

To, co polskie jest warte celebrowania

09 listopada, 2015

W najbliższą środę, 11 listopada 2015 roku na strzelnicy Klubu Sportowego „Społem” zostaną rozegrane zawody strzeleckie o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi. Impreza jest ciekawym sposobem na sportowe uczczenie Święta Niepodległości. Z tej okazji gościliśmy u Kierownika Sekcji Strzelectwa Sportowego K.S. „Społem” – Władysława Frątczaka. Odbyliśmy długą i bardzo ciekawą rozmowę, której zapis prezentujemy poniżej.


Gościmy u Kierownika Sekcji Strzelectwa Sportowego K.S. „Społem” – Władysława Frątczaka- instruktora strzelectwa, aktywnie działającego w sporcie strzeleckim, niezwykle barwnej postaci tej dyscypliny sportu.

MJ: Panie Władku w najbliższą środę na naszej strzelnicy odbędą się zawody strzeleckie o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi z okazji Święta Niepodległości. Czy może Pan powiedzieć coś więcej o zawodach? Czy jest to pierwszy raz kiedy Klub Sportowy „Społem” współpracuje z Urzędem Miasta Łodzi w tym zakresie?

WF: Tegoroczne zawody o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi to już druga edycja tego wydarzenia rozgrywanego na obiektach K.S. „Społem”. W zeszłym roku cieszyły się one sporym zainteresowaniem mieszkańców Łodzi.

MJ: Jak to wyglądało wcześniej? Czy sekcja strzelectwa sportowego K. S. „Społem” jakoś specjalnie obchodziła Święto Niepodległości? Czy również wtedy organizowano zawody strzeleckie? Czy może istniały jeszcze jakieś inne sposoby uczczenia tego niezwykle ważnego w historii Polski święta?

WF: W Klubie właściwie już od początku lat 80tych organizowany jest dla tzw. grupy powszechnej (osoby powyżej osiemnastego roku życia) Ogólnopolski Turniej Niepodległości. Uczestnicy zawodów współzawodniczą w konkurencjach pistoletu małokalibrowego oraz pistoletu centralnego zapłonu.

MJ: Jaki jest Pana osobisty stosunek do Święta Niepodległości? Czy jest ono przez Pana jakoś szczególnie celebrowane?

WF: Wszystko co polskie jest słuszne i warte celebrowania. W celu uwypuklenia ważności tego święta organizujemy zawody o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi.

MJ: Przybliżmy nieco czytelnikom Pana osobę. Większość życia związał Pan ze strzelectwem sportowym. Mógłby Pan troszkę opowiedzieć o sobie?

WF: Swoją przygodę ze strzelectwem rozpocząłem w 1948 r. Droga, którą przeszedłem nie była do końca „modelowa” tzn. taka, jaką zazwyczaj przechodzą osoby związane ze sportem. Zaczynałem bowiem jako sędzia. Dopiero potem karierę kontynuowałem jako zawodnik. Po dłuższym okresie czasu objąłem stanowisko Kierownika Sekcji Strzelectwa Sportowego ŁKS. Na skutek różnych zdarzeń sekcja strzelecka ŁKS została rozwiązana a jej członkowie przeszli do K.S. „Społem”. W tym Klubie zaczynałem jako zawodnik by z biegiem czasu nabyć uprawnienia instruktora. Następnym krokiem było objęcie stanowiska Kierownika Sekcji, którą to funkcję pełnię do dzisiaj.

MJ: Porozmawiajmy teraz troszkę o tym co dla każdego zawodnika w sporcie strzeleckim niezbędne tj. o broni. Jakimi rodzajami broni posługują się strzelcy? Czym się one różnią od siebie?

WF: Najbardziej zasadniczy podział broni strzeleckiej, to podział na broń krótką i długą. Broń krótkąkarabin II stanowią pistolety (pistolet pneumatyczny, pistolet małego kalibru, pistolet centralnego zapłonu, pistolet dowolny oraz szybkostrzelny). Z pistoletu pneumatycznego strzela się na 10 metrów, ze sportowego na 25 metrów, z dowolnego na 50 metrów. Do broni długiej zaliczamy wszelkie karabiny tj. karabin pneumatyczny, z którego strzelamy na 10 metrów i karabiny małokalibrowe na 50 metrów.

Jeśli chodzi o konkurencje przeznaczone tylko dla kobiet lub tylko dla mężczyzn zasadnicza różnica to ilość oddawanych strzałów w danej konkurencji (te dla mężczyzn mają przewidzianą większą ilość strzałów jakie należy wystrzelić). Przykładowo w pistolecie pneumatycznym jest to stosunek 40 strzałów kobiet do 60 strzałów mężczyzn. W pistolecie sportowym oddaje się 30 strzałów dokładnych oraz 30 strzałów szybkich. W pistolecie dowolnym współzawodniczą tylko mężczyźni i oddają 60 strzałów na odległość 50 metrów.

pistoletW karabinie pneumatycznym ten stosunek kształtuje się na poziomie 40 strzałów dla kobiet oraz 60 strzałów dla mężczyzn. Należy pamiętać, że z karabinu pneumatycznego strzela się tylko w pozycji stojącej. W karabinie małokalibrowym natomiast strzela się z trzech pozycji tj. stojąc, klęcząc oraz leżąc.

MJ: Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Wracając do zbliżających się środowych zawodów, program imprezy przewiduje strzelanie z karabinu sportowego kaliber 5,6 mm na odległość 50 metrów. Zawodnicy oddadzą 10 strzałów ocenianych i mają na to 15 minut. Czy osoby, które wyrażą chęć wzięcia udziału w zawodach mogą liczyć na jakieś ułatwienia? Bądź co bądź będą to zapewne w większości amatorzy.

WF: Podobnie jak w zeszłym roku uczestnicy zawodów będą strzelać w pozycji leżącej z tzw. podpórką. Chcemy żeby osoby, które zdecydują się na wzięcie udziału w imprezie czerpały z tego jak największą

Tarcze strzeleckie – tarcza karabinowa (po lewej) oraz tarcza pistoletowa (po prawej).

radość i zadowolenie. Dlatego by uczestnikom nie ścierpły mięśnie od dźwigania karabinu ważącego ok. 5 kg, będzie on oparty o tzw. podpórkę, co na pewno wiele ułatwi. Ponadto strzelanie będzie się odbywać do tarcz pistoletowych (w tym momencie Pan Władek pokazuje tarcze pistoletową i karabinową obrazując ich rozmiarowe różnice). Jeśli tylko osoba będzie dokładnie słuchać poleceń i wykonywać wszystko zgodnie z nimi to może ustrzelić nawet dziesięć „dziesiątek”.

MJ: Jakie zatem cechy według Pana powinien posiadać kandydat na dobrze zapowiadającego się strzelca?

WF: Przede wszystkim powinien posiadać dwie bardzo ważne cechy tj. zacięcie i chęci. Bez tego nie ma czego szukać w tym sporcie. Wiele osób przewinęło się przez naszą sekcję. Przychodzili dwa, trzy razy i na tym się kończyło. Brakowało samozaparcia. Trzeba sobie zdać sprawę, że treningi strzeleckie nie polegają tylko na strzelaniu. To także ćwiczenia ogólnorozwojowe tj. pływanie, bieganie, siłownia – dla wzmocnienia mięśni, wyrabianie tężyzny fizycznej. Trzeba mieć siłę by udźwignąć karabin ważący ok. 5 kg i powtarzać tą czynność przez czas trwania zawodów, czyli przez ok. 1 godz. do 1,5 godz. Bez całkowitego oddania tej dyscyplinie sportu nie można liczyć na wyniki. Trzeba poświęcić się całkowicie, nierzadko podporządkowując swoje życie codziennej rutynie treningowej. W obecnych czasach bez samozaparcia i chęci daleko się w tym sporcie nie zajdzie. Na obecną młodzież czeka szereg pokus: komputer, internet, TV, imprezy z przyjaciółmi. Gdzie w tym wszystkim znaleźć czas na strzelanie? Trzeba jednak przyznać, że młodzież z mniejszych miejscowości, ze wsi ma więcej samozaparcia. Mają większą motywację i pną się w rankingach.

MJ: Na szczęście są także i tacy, którzy potrafią pogodzić te pokusy z miłością do strzelectwa, o czym świadczy chociażby ilość pucharów, które szczelnie wypełniają półki w Pańskim gabinecie. Czy strzelnicę K.S. „Społem” zaszczyciła kiedyś swoją obecnością sławna w Polsce osobistość sportu strzeleckiego? Może Pan zdradzić jakieś nazwisko?

WF: Na pewno warto wspomnieć o łodziance – Agnieszce Nagay, uczestniczce Olimpiad, reprezentantce Orła Łódź. Niedawno Agnieszka uzyskała kwalifikację olimpijską i będzie reprezentować Polskę na przyszłorocznej Olimpiadzie w Rio. Trenuje na naszej strzelnicy.

MJ: Na przestrzeni lat zmieniała się charakterystyka Klubów strzeleckich, które zajmowały wysokie miejsca na krajowych zawodach.

Agnieszka Nagay podczas treningu na strzelnicy Klubu Sportowego „Społem”.

WF: Tak, dawniej potęgami w strzelectwie sportowym były kluby wojskowe, gwardyjskie, które miały zapewnione środki i łatwo zyskiwały przewagę we współzawodnictwie z innymi. Teraz ten trend całkowicie się odwrócił co widać, gdy spojrzy się na wyniki uzyskiwane przez Kluby na przestrzeni ostatnich kilku lat.

MJ: Porozmawiajmy trochę o finansach. Czy wyposażenie strzelca to duży wydatek?

WF: Karabin małokalibrowy to wydatek rzędu 10 – 15 tys. zł. Pistolety kosztują ok. 3 tys. Do tego dochodzi odpowiedni ubiór (Pan Władek pokazuje kurtkę strzelecką ze specjalną chropowatą powierzchnią, która pomaga w zachowaniu odpowiedniej pozycji podczas strzelania – zdjęcia poniżej), buty itp. Specjalna komisja dokonuje przed zawodami kontroli technicznej ubioru np. stopnia łamliwości, kruchości materiału itp. W zakresie tego, co zawodnicy noszą na sobie technika cały czas podsuwa nowe rozwiązania. Do tego należy także dodać dobrą amunicję bo bez dobrej amunicji strzelać się nie da.

MJ: Co to znaczy, że amunicja powinna być „dobra”?      

WF: Dobra amunicja to równa amunicja czyli taka, gdzie jej waga i kaliber muszą być identyczne.

MJ: Dziękuję za interesującą rozmowę. To może na koniec zaprosimy wszystkich na zbliżające się zawody strzeleckie z okazji Święta Niepodległości?

WF: Zapraszamy wszystkich chętnych sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich powyżej piętnastego roku życia w najbliższą środę, 11.11.2015 r. na zawody strzeleckie o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi [początek zawodów o godzinie 9:00 – przyp. red.].Zawody mają na celu przede wszystkim uczczenie rocznicy odzyskania prze Polskę niepodległości, ale także popularyzację sportu strzeleckiego i wyłonienie najlepszych zawodników.

MJ: Zapraszamy wszystkich serdecznie tym bardziej, że na entuzjastów wojskowego jedzenia będzie czekać pyszna grochówka. Takiego wydarzenia w naszym mieście nie można przegapić.

Rozmowę z Władysławem Frątczakiem – Kierownikiem Sekcji Strzelectwa Sportowego Klubu Sportowego „Społem” przeprowadził Sekretarz Klubu Sportowego „Społem” – Michał Jarosławski.