Klub Sportowy „Społem” - Łódź - ul. Północna 36 logo

Aktualności

Podsumowanie 2016 roku

31 grudnia, 2016

30.12.2016, Łódź

20160116_193738Powoli przemijają ostatnie dni grudnia. Promienie słońca nieśmiało ogrzewają staw Parku Helenowskiego i sąsiadujące budynki Klubu Sportowego „Społem”. Siedząc w swoim gabinecie i podziwiając to niezwykłe jak na zimową porę zjawisko mimowolnie cofam się do początku roku. Wiele obrazów, sytuacji przebiega przed oczami: sukcesy sportowe naszych zawodniczek i zawodników, nowe doświadczenia, zrealizowane remonty, organizacja imprez sportowych dla mieszkańców Łodzi itp.

Jaki był ten rok? Co udało się zrealizować? Niewątpliwie był to pracowity czas zarówno dla administracji klubu, jak i dla trenerów, zawodników. Był to rok ciekawy, bogaty w  nowe doświadczenia, niewątpliwie rok nauki, rok odpowiedzialności za dobro wspólne, dla niektórych rok przejściowy, rok podejmowania trudnych, kluczowych dla przyszłości klubu decyzji. Przede wszystkim jednak był to rok, który przyniósł nam II miejsce w Łodzi i województwie łódzkim wśród klubów sportowych w Klasyfikacji Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży  prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Z wynikiem 398,99 pkt. zajęliśmy II miejsce za Uczniowskim Klubem Sportowym Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Łodzi, a przed ubiegłorocznym tryumfatorem AZS Łódź. Wypada nadmienić, że nasz wynik za 2016 r. był lepszy nie tylko od ubiegłorocznego, ale także najlepszy w ciągu ostatnich czterech lat. Sukces jest tym większy, że punktują u nas tylko trzy sekcje (łucznictwo 172,08 pkt., kolarstwo 113,91 pkt, strzelectwo 113 pkt.)

Jako klub sportowy jesteśmy rozliczani przede wszystkim z ilości zdobytych medali, ustanowionych rekordów, wyników wartych zapamiętania. To świadczy o poziomie szkolenia i o wartości naszej kadry trenerskiej. Trzeba przyznać, że pod względem sportowym był to dla nas niezwykle pomyślny rok. Zapraszam zatem na mój obszerny, subiektywny przegląd najważniejszych wydarzeń 2016 r. W dalszej części zostaną zaprezentowane osobiste rankingi wydarzeń według naszych trenerów i działaczy.

Styczeń

Początek roku to zdecydowanie mocny akcent naszej strzelczyni Kasi Komorowskiej, która zajęła pierwsze i trzecie miejsce w konkurencjach karabinu pneumatycznego w Grand Prix Pilzna (14/17.01.2016). Kasia pod koniec stycznia (27-31.01.2016) podczas międzynarodowych zawodów strzeleckich w Monachium zajęła II miejsce w konkurencji karabinu pneumatycznego 40 strzałów juniorek przegrywając jedynie o 0,4 pkt rywalizację o zwycięstwo.

Luty

2Luty rozpoczął się od sukcesu łuczników, którzy uczestniczyli w XXXIV Halowych Mistrzostwach Polski w Zamościu (13-14.02.2016) przywożąc dwa medale tj. złoto w mikście (Magda Śmiałkowska i Jakub Szafarz) oraz  srebro w drużynie (Michał Basiuras, Marek Szafran, Jakub Szafarz). Nasi łucznicy także z Łodygowic, gdzie rozegrano Halowe Mistrzostwa Polski Młodzieżowców i Juniorów, (20-21.02.2016) przywieźli medale –  brąz w mikście (Marek Szafran i Magda Śmiałkowska), brąz indywidualnie (Magda Śmiałkowska) oraz brąz drużynowo (Michał Basiuras, Kamil Siczek, Marek Szafran).

Końcowe dni lutego to również okres kiedy rozgrywane były Mistrzostwa Europy w strzelectwie sportowym w Gyor (Węgry) (22-28.02.2016). Kasia Komorowska sklasyfikowana została w pierwszej dziesiątce (8 miejsce w kategorii juniorek, karabin pneumatyczny 40 strzałów).

W miesiącu lutym m.in. na naszych obiektach były organizowane przez Stowarzyszenie Łódzkiego Towarzystwa Cyklistów rowerowe ferie  zimowe. Po zwiększającej się z edycji na edycję frekwencji można śmiało stwierdzić, że zaproponowany sposób aktywnego spędzenia wolnego czasu przypadł młodzieży do gustu. Wśród atrakcji dla kolonistów znalazły się wyjazdy do Łagiewnik, Term Uniejów, wycieczki na kryty tor kolarski w Pruszkowie, ćwiczenia na rolkowni,  w hali sportowej klubu.

Początek roku 2016 to także docenienie wieloletniej pracy szkoleniowej Zbigniewa Kowalczyka – trenera naszej sekcji łuczniczej, którego władze Polskiego Związku Łuczniczego wybrały na trenera Kadry Narodowej Juniorów.


Marzec

Marzec 2016 r. kojarzyć się będzie przede wszystkim  z Ankarą, gdzie rozgrywano Halowe Mistrzostwa Świata Seniorów i Juniorów.  Reprezentacja Polski Juniorów Polskiego Związku Łuczniczego (w składzie z naszą Magdą Śmiałkowską) pod wodzą trenera Zbigniewa Kowalczyka zdobyła IV miejsce drużynowo.

Kwiecień

Na początku kwietnia (05 kwietnia) na naszym torze kolarskim zainaugurowaliśmy sezon kolarski rozgrywając Memoriał Wacława Latochy. Impreza w aurze pięknej, słonecznej pogody obfitowała w wiele sportowych emocji i zaciętych finiszów. Zawodnicy licznie zgromadzili się na naszym obiekcie spragnieni sportowej, kolarskiej walki. Kwiecień to był także, wraz z Łódzkim Okręgowym Związkiem Kolarskim, początek współpracy z Zieloną Łodzią. W Parku Helenów odbywały się spotkania miłośników kolarskich dwóch kółek. Każdy kto odwiedził stoisko Zielonej Łodzi mógł spróbować swoich sił w jeździe na rowerze ustawionym na trenażerze. Na uczestników czekała ciepła herbata, kawa oraz poczęstunek w formie ciastek, owoców.

W kwietniu znów przypomnieli o sobie łucznicy, a dokładniej Magda Śmiałkowska i Marek Szafran, którzy podczas bardzo mocno obsadzonych zawodów łuczniczych rozgrywanych w Prudniku (09-10.04.2016 ) – IX Puchar Gór Opawskich oraz IX Memoriał Romana Karawana zajęli pierwsze miejsca w kategorii Open. Kolarze również mocno zaznaczyli swą obecność. Juniorki młodsze – Zuzanna Kozik i Paulina Petri, zajęły odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce podczas III Memoriału Eryka Stolarza, który odbył się w Grodzisku Mazowieckim. W kategorii młodzik zwyciężył Jakub Lewandowski. Natalia Wierucka zajęła drugie miejsce w kategorii żak. Podczas Kryterium Ulicznego o Puchar Prezydenta Miasta Kalisza w kategorii młodzik drugie miejsce zajął Bartosz Rutkowski, a w swojej kategorii nie miała sobie równych młodziczka Julia Błaszkiewicz (10.04.2016).

podiumRównież i Kasia Komorowska kwiecień 2016 może zaliczyć do udanych. Nasza zawodniczka  zajęła 1 miejsce w konkurencji karabinu pneumatycznego 40 strzałów podczas Pucharu Wiosny, który odbył się na strzelnicy WKS „Śląsk” Wrocław (7-10.04.2016). Warto dodać, że trzecie miejsce w tej samej konkurencji zdobyła utytułowana łodzianka – Agnieszka Nagay (wtedy jeszcze jako zawodniczka Orła Łódź). Na międzynarodowych zawodach w strzelectwie sportowym rozgrywanych w Berlinie (13-17.04.2016) Kasia zajęła 3 miejsce w konkurencji karabinu pneumatycznego 40 strzałów zdobywając 412,7 pkt oraz 4 miejsce w karabinie sportowym 3×20 z wynikiem 579 pkt.

W niedzielę 17 kwietnia rozegrane zostały zawody o Puchar Wójta Gminy Chrząstowice. W wyścigu ze startu wspólnego młodzików i juniorek młodszych najszybszy był Bartosz Rutkowski, który uplasował się na drugiej pozycji. Jego klubowi koledzy – Adam Woźniak, Miłosz Mielczarek, Jakub Lewandowski zajęli odpowiednio 4, 5, i 6 miejsce. Najszybszą młodziczką była Julia Błaszkiewicz, a 2 miejsce zajęła Aleksandra Dąbrowska. Kolarze K.S. „Społem” w kategorii młodzik zdominowali zawody w Zamościu (23-24.04.2016) stanowiące I Serię Pucharu Polski w kolarstwie szosowym, Eliminację Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W jeździe indywidualnej na czas trzecie miejsce zajęła Julia Błaszkiewicz. Wśród chłopców Bartosz Rutkowski oraz Adam Woźniak zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce. W wyścigu ze startu wspólnego Julia Błaszkiewicz zajęła pierwsze miejsce. Wśród chłopców pierwsze cztery miejsca zajęli Bartosz Rutkowski, Adam Woźniak, Jakub Lewandowski i Miłosz Mielczarek.

Koniec kwietnia to także strzeleckie zmagania w Suhl, gdzie rozegrano ISSF Junior World Cup (29.04-06.05.2016).  Kasia Komorowska (razem z Natalią Kochańską – Śląsk Wrocław i Klaudią Tomaszewską – Zawisza Bydgoszcz) odniosła kolejny sportowy sukces zdobywając dwa brązowe medale (drużynowo, karabin sportowy 60 strzałów leżąc i drużynowo, karabin sportowy 3×20) oraz IV miejsce indywidualnie w konkurencji karabinu pneumatycznego.


Maj

Początek długiego, majowego weekendu to z kolei dobre występy kolarskich społemiaków podczas 58 Małego Wyścigu Pokoju. Pierwszy etap – Baboszewo w kategorii młodzik to całkowita dominacja naszych młodych kolarzy. Pierwsze trzy miejsca zajęli Jakub Lewandowski, Miłosz Mielczarek i Adam Woźniak. W młodziczkach najlepsza okazała się Julia Błaszkiewicz. Na IV miejscu przyjechała Aleksandra Dąbrowska. W kategorii żak Szymon Krysiak zajął III miejsce. II etap wyścigu odbył się 3 maja w Grodzisku Mazowieckim. Pierwsze trzy miejsca zajęli odpowiednio Bartosz Rutkowski, Adam Woźniak, Miłosz Mielczarek oraz Jakub Lewandowski. Julia Błaszkiewicz ponownie nie miała sobie równych w młodziczkach.

Majową wyprawę do węgierskiego Heviz na pewno dobrze wspominać będzie nasz łucznik – Michał Basiuras, który pod wodzą trenera Zbigniewa Kowalczyka zdobył srebrny medal w mikście z Karoliną Farasiewicz (Obuwnik Prudnik) podczas I Rundy Pucharu Europy Juniorów (02-07.05.2016).

1W dniach 13-15 maja odbył się XIII Międzynarodowy Etapowy Wyścig Kolarski „Szlakami Jury” upamiętniający dokonania gen. Jerzego Ziętka. Młodzicy Klubu Sportowego „Społem” pod czujnym okiem trenera Jacka Grudnia, zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Bartosz Rutkowski od początku do końca wyścigu utrzymywał przewagę nad resztą stawki meldując się na pierwszym miejscu we wszystkich trzech etapach i zwyciężając w klasyfikacji generalnej. W czołowej dziesiątce znaleźli się także Miłosz Mielczarek, który zajął wysokie czwarte miejsce, Jakub Lewandowski, który był piąty. Adam Woźniak uplasował się na ósmej pozycji. W kategorii młodziczka Julia Błaszkiewicz zakończyła wyścig na drugim stopniu podium.

Podczas drugiej rundy Pucharu Polski w strzelectwie sportowym, która odbyła się 12-15.05.2016 w Zielonej Górze nasze zawodniczki osiągnęły świetne rezultaty. Kasia Komorowska w konkurencji karabinu sportowego 3×20 strzałów zajęła trzecie miejsce (druga w tej konkurencji była Magda Długosz). Na ostatnim stopniu podium Kasia stanęła także w konkurencji karabinu sportowego 60 strzałów leżąc. Klaudia Buczek w konkurencji karabinu pneumatycznego 40 strzałów zajęła trzecie miejsce.

Maj był dobrym miesiącem na bicie rekordów. Magdalena Śmiałkowska ustanowiła nowy rekord Polski juniorek w strzelaniu z łuku na odległość 70 m. Podczas rozegranego w Warszawie XI Międzynarodowego Memoriału Mieczysława Nowakowskiego (21-22.05.2016) Magda uzyskała 335 pkt. To wynik o cztery punkty lepszy od dotychczasowego rekordu kraju. Podczas zawodów w stolicy dobrze spisał się również Michał Basiuras, który rywalizację juniorów zakończył na drugim miejscu. W kategorii seniorów piąty był Marek Szafran.

Czerwiec

7W dniach 5-7.06.2016 na naszym torze kolarskim rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Masters i Cyklosport zorganizowane przez Łódzki Okręgowy Związek Kolarski. To sportowe wydarzenie obfitowało w podniosłe momenty jak np. uroczystość odsłonięcia specjalnej tablicy upamiętniającej kolarskich olimpijczyków z Łodzi i regionu. Co zrozumiałe znalazło się na niej kilka nazwisk zawodników Klubu Sportowego „Społem”. Uroczystość swoją obecnością uświetnili m.in. I Wiceprezydent Miasta Łodzi – Tomasz Trela, Prezes Polskiego Związku Kolarskiego – Wacław Skarul, Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Łodzi – Marek Kondraciuk. Stawili się także ci, dla których upamiętnienia ta tablica została ufundowana m.in. Janusz Kotliński, Jan Kudra i inni wybitni kolarze. Błogosławieństwa udzielił kapelan łódzkiego sportu ks. Paweł Miziołek. Kolarze przez trzy dni rywalizowali w aurze pięknej, słonecznej pogody a na zakończenie integrowali się na kolarskim afterparty. Uczestników zgłosiło się więcej niż w ubiegłorocznej edycji co cieszy szczególnie. (Wspomnianą tablicę można podziwiać na ścianie naszego pawilonu kolarskiego od strony toru.)

W czerwcu, dzięki uprzejmości Mariusza Gossa Dyrektora Biura Promocji, Komunikacji Społecznej i Turystyki Urzędu Miasta Łodzi, nasi najmłodsi kolarze z kategorii Żak (Sebastian Bittner, Andrzej Klamut, Maria Klamut, Szymon Krysiak, Natalia Wierucka) pod opieką trenera Marcina Rosłańca uczestniczyli w specjalnej konferencji prasowej dotyczącej organizacji tegorocznej edycji Mini Wyścigu Solidarności. Wywiadom nie było końca. 2

Z kolei troszkę starsi kolarze KS „Społem” znakomicie spisali się na Mistrzostwach Polski Ludowych Zespołów Sportowych – Memoriale Joachima Halupczoka. 4 czerwca w Niwkach rozegrano jazdę indywidualną na czas. Adam Woźniak okazał się być najlepszy w kategorii młodzik zdobywając tytuł Mistrza Polski LZS, a Bartosz Rutkowski zajął czwarte miejsce. Dzień później w Szczedrzyku rozegrano wyścig ze startu wspólnego. Mistrzem Polski LZS w kategorii młodzik został Bartosz Rutkowski, pierwszym wicemistrzem Adam Woźniak, drugim wicemistrzem Miłosz Mielczarek. Paulina Petri w kategorii juniorek młodszych zajęła wysokie czwarte miejsce. W kategorii juniorów młodszych Kacper Simiński został sklasyfikowany na 5. pozycji. Klub Sportowy „Społem” z racji bardzo dobrych wyników młodych kolarzy – podopiecznych trenera Jacka Grudnia i Marka Rosłańca – wygrał w klasyfikacji punktowej województw.

14 czerwca na torze kolarskim Klubu Sportowego „Społem” odbyły się zawody kolarskie pt. „Wielka Nagroda Łodzi”. Na trybunach pojawili się kibice, sympatycy, entuzjaści kolarstwa, którzy głośno dopingowali zawodników. Ścigały się dzieci w wieku 3 – 12 lat w podziale na poszczególne kategorie wiekowe. Zawodnicy uprawiający kolarstwo (od żaka do juniora młodszego) zmierzyli się ze sobą w kilku konkurencjach m.in. scratch, wyścig punktowy. Widzowie z trybun wspierali młodych kolarzy posilając się potrawami z grilla oraz słodkim poczęstunkiem. Zwycięzcom zostały wręczone okolicznościowe nagrody i puchary. Nie mniej intensywnie jak woń grilla, czuć było atmosferę rodzinnego, sportowego święta. Impreza została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Łodzi w ramach programu Lubię Sport – ogólnodostępne zajęcia i imprezy sportowo-rekreacyjne dla najmłodszych łodzian. W ramach programu „Lubię Sport” dzięki uprzejmości MOSiRu w okresie maj – wrzesień zorganizowaliśmy kolejną edycję bezpłatnych zajęć rowerowych na motodromie na ul. Małachowskiego 9. Można było skorzystać z możliwości zdania praktycznej części egzaminu na kartę rowerową, posłuchać o przepisach drogowych, bezpiecznym poruszaniu się po ulicy jako pieszy. Z racji tego, że zajęcia rowerowe w miasteczku ruchu drogowego były realizowane w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, podczas organizowanych przez nas zajęć na motodromie była możliwość wzięcia udziału w specjalnych wykładach, z wykorzystaniem zasobów multimedialnych, dotyczących rozwiązywania problemów alkoholowych, profilaktyki oraz zalet prowadzenia zdrowego oraz sportowego trybu życia. Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w nich udział ponad 3 tys. uczestników.

Kolejną cegiełkę do naszych czerwcowych zdobyczy medalowych dołożył Mateusz Michalak. Zawodnik sekcji strzelectwa sportowego, trenujący pod opieką Agaty Kornackiej,  podczas Akademickich Mistrzostw Polski, które odbyły się w Myślenicach, (10-12.06.2016) zdobył brązowy medal w konkurencji pistoletu pneumatycznego 60 strzałów.

Pod koniec czerwca z  Memoriału Kokota, rozegranego we Lwowie Magda Śmiałkowska wróciła ze srebrem zdobytym w drużynie, a Marek Szafran z medalem z brązowego kruszcu – również wywalczonym drużynowo.

Zawodnicy K.S. „Społem” przywieźli siedem medali z Raszkowa, gdzie odbyły się Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich (25-26.06.2016). W kategorii chłopców klas VI złoto w wyścigu ze startu wspólnego wywalczył Jakub Lewandowski, który został również wicemistrzem kraju w jeździe indywidualnej na czas. W kategorii młodziczek i młodzików po dwa krążki zdobyli natomiast Julia Błaszkiewicz i Adam Woźniak. Błaszkiewicz jazdę indywidualną ukończyła na trzeciej pozycji, a w rywalizacji ze startu wspólnego była druga. Adam w takich wyścigach wywalczył złoto i brąz, a kolejne krążki dołożyli jego klubowi koledzy. Podopieczni trenera Jacka Grudnia zdominowali wyścig ze startu wspólnego, w którym zajęli wszystkie miejsca na podium. Przed Adamem finiszował Bartosz Rutkowski, a jako pierwszy linię mety minął Miłosz Mielczarek.

Strzelczynie K.S. „Społem” przywiozły siedem medali z Wrocławia, gdzie odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów. Podopieczne trenera Grzegorza Pietrzyka wywalczyły cztery krążki indywidualnie i trzy drużynowo. W konkurencji karabinu sportowego 60 strzałów leżąc złoto zdobyła Alicja Makowska. Czwarte miejsce zajęła Klaudia Buczek, a szóste – Katarzyna Komorowska. Zespołowo łodzianki były drugie. Na tej samej pozycji nasza wystrzałowa ekipa zakończyła rywalizację w konkurencji karabinu sportowego 3×20 strzałów, w której indywidualnie udało się zdobyć dwa medale. Kasia Komorowska wystrzelała złoto, a Klaudia Buczek – brąz. Klaudia na najniższym stopniu podium stanęła również po zakończeniu konkurencji karabinu pneumatycznego 40 strzałów. Kasia była czwarta. W klasyfikacji drużynowej łodzianki sięgnęły po złoto.

Lipiec

W okresie wakacyjnym zachęcaliśmy młodzież w wieku 8-12 lat do uczestnictwa w kolejnej edycji Wakacji z Rowerem – półkolonii organizowanych przez Stowarzyszenie Łódzkiego Towarzystwa Cyklistów. W programie, podobnie jak w ubiegłych edycjach, znalazły się zajęcia na naszym torze kolarskim, trening na rowerach górskich, rowerowe wycieczki po Lesie Łagiewnickim, wypady do ZOO, miasteczka ruchu drogowego, Term Uniejów, a także do Rodzinnego Parku Rozrywki – Energylandia w Zatorze.

3W lipcu głośno było o naszych łuczniczych złotkach (Katarzyna Olak, Kinga Pieczynia, Martyna Kalwinek), które podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Łucznictwie, (2-3.07.2016) w Krotoszycach, drużynowo stanęły na najwyższym stopniu podium.

Pierwszy miesiąc wakacji był szczęśliwy nie tylko dla łuczników. W dniach 2-3 lipca 2016 na torze kolarskim w Szczecinie rozegrano zawody Pucharu Polski w kolarstwie torowym będące ostatnią eliminacją do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W sprincie juniorek młodszych Paulina Petri zajęła pierwsze miejsce, Zuzanna Kozik uplasowała się na trzecim miejscu. W keirinie, w tej samej kategorii wiekowej, Paulina Petri ponownie stanęła na najwyższym stopniu podium. Zuzanna Kozik zajęła wysokie szóste miejsce. Zuzanna Król była ósma, a Klaudia Królikowska dziewiąta. W wyścigu na 500 m ze startu zatrzymanego Paulina Petri skompletowała kolarskiego „hat-tricka” ponownie plasując się na miejscu pierwszym. Zuzanna Kozik była czwarta. Zuzanna Król zajęła piąte, a Klaudia Królikowska szóste miejsce.

1-3.07.2016 r. we Wrocławiu odbyły się Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn w strzelectwie sportowym. Alicja Makowska zajęła piąte miejsce indywidualnie w konkurencji karabinu sportowego 3×20 strzałów. Drużyna złożona z Kasi Komorowskiej, Klaudii Buczek i Magdaleny Długosz w tej samej konkurencji wywalczyła brąz. Magdalena Długosz zajęła indywidualnie siódme miejsce w konkurencji karabinu sportowego 60 strzałów leżąc. Drużyna w składzie Katarzyna Komorowska, Klaudia Buczek oraz Alicja Makowska zdobyła srebrny medal w konkurencji karabinu sportowego 60 strzałów leżąc. Ponadto drużyna z Kasią, Klaudią i Magdą Długosz zdobyła brąz w konkurencji karabinu pneumatycznego 40 strzałów. 12

Koniec lipca upłynął pod znakiem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży rozgrywanej na torze kolarskim w Pruszkowie (26-28.07.2016). Reprezentantki Klubu Sportowego „Społem” zdobyły cztery medale: srebro w sprincie drużynowym – Paulina Petri i Klaudia Królikowska, srebro w sprincie indywidualnym – Paulina Petri, brąz w wyścigu drużynowym – Paulina Petri, Klaudia Królikowska, Zuzanna Kozik i Zuzanna Król, brąz w keirinie – Paulina Petri. Zuzanna Król w sprincie zajęła bardzo dobre czwarte miejsce. Ósme miejsce w keirinie zajęła Zuzanna Król.

Sierpień

Sierpień „lśnił” od medali zdobytych przez łuczników. Nasza sekcja łucznicza zdominowała Mistrzostwa Polski Juniorów rozgrywane w Krakowie (5-7.08.2016) zdobywając łącznie dziewięć medali – w tym sześć złotych. Dzięki tak dobrym wynikom poszczególnych zawodników, Klub Sportowy „Społem” zajął pierwsze miejsce zarówno w klasyfikacji klubowej, jak i w klasyfikacji województw. Na zawodach rangi Mistrzostw Polski rzadko zdarza się by jeden klub tak bardzo zdominował imprezę .

W dniach 31.08-04.09.2016 na pruszkowskim welodromie rozegrane zostały Mistrzostwa Polski elity oraz Mistrzostwa Polski w konkurencjach nieolimpijskich juniorów młodszych i juniorek młodszych. W wyścigu punktowym wśród juniorek młodszych najwyżej sklasyfikowaną zawodniczką została Klaudia Królikowska, która zajęła 7 miejsce. Na miejscu 10 uplasowała się Zuzanna Kozik, a na pozycji 16 Zuzanna Król. Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem w juniorach młodszych został Kacper Simiński, który zajął 13 miejsce. Jego klubowy kolega Dawid Wiśniewski zajął 16 miejsce. Paulina Petri w scratchu zajęła pierwsze miejsce i zdobyła tytuł Mistrzyni Polski. Na miejscu 9 sklasyfikowana została Klaudia Królikowska, a za nią na 10 miejscu wyścig ukończyła Zuzanna Kozik. Paulina świetną formę potwierdziła w wyścigu na 500 m zajmując drugie miejsce i tym samym zdobywając tytuł I wicemistrzyni Polski. Jej klubowe koleżanki Klaudia Królikowska, Zuzanna Kozik oraz Zuzanna Król zajęły odpowiednio 8, 10 i 13 miejsce. W juniorach młodszych najwyżej sklasyfikowany został Dawid Wiśniewski, który zajął 13 miejsce.

Wrzesień

Wrzesień w Klubie Sportowym „Społem” powinien być kojarzony z „Wrześniowym Ściganiem” – cyklem trzech imprez kolarskich.  Zawody przeznaczone były dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat (podział na 5 kategorii wiekowych). Zawodnicy uprawiający kolarstwo (od żaka do juniora) ścigali się w kilku konkurencjach m.in. wyścig punktowy czy scratch. Podczas „Wrześniowego Ścigania” przewidziana była loteria fantowa. Na kibiców oprócz emocji sportowych czekały potrawy z grilla i słodki poczęstunek. Wszystkie imprezy w ramach „Wrześniowego Ścigania” były dofinansowane z budżetu Miasta Łodzi w ramach programu „Lubię sport – ogólnodostępne zajęcia i imprezy sportowo – rekreacyjne dla najmłodszych łodzian”.


Na Mistrzostwach Zrzeszenia LZS w Łucznictwie na 2016 rok, które odbyły się 3-4.09.2016 r. w Głuchołazach, członkowie sekcji łuczniczej K.S. „Społem” zajęli miejsca w pierwszej dziesiątce tj.
Kamil Siczek miejsce 8, Marek Szafran miejsce 3, Michał Basiuras miejsce 1, Stefania Zielińska miejsce 4, Magdalena Śmiałkowska miejsce 1.

Magdzie udało się pobić aż cztery rekordy Polski, strzelając:

  • w konkurencji WA – rekord Magdy 1337 pkt; dotychczasowy rekord 1320 pkt
  • w konkurencji 70 m. – rekord Magdy 336 pkt; pobiła własny rekord o 1 pkt
  • w konkurencji 2×70 m. – rekord Magdy 660 pkt; dotychczasowy rekord 657 pkt
  • w konkurencji 60 m. – rekord Magdy 340 pkt; dotychczasowy rekord 332 pkt

Zarówno w klasyfikacji klubowej jak i w klasyfikacji województw Klub Sportowy „Społem” zajął drugie miejsce.

„Łucznicze LZSy” to był jednak tylko przedsmak tego co miało się wydarzyć na Mistrzostwach Polski Seniorów w Dąbrowie Tarnowskiej (9-11.09.2016). Z tych zawodów bowiem podopieczni trenera Kowalczyka wrócili z aż trzynastoma medalami. Pod względem ilości krążków jest to nasz absolutny rekord 2016 roku.

Wrzesień to był także czas wielkiego otwarcia naszej hali sportowej po remoncie związanym z położeniem nowej nawierzchni. Co będzie warte zapamiętania z tego okresu? Na pewno czas przygotowania do przetargu, tworzenia specyfikacji istotnych warunków zamówienia, który zaczął się jeszcze na długo przed wakacyjną realizacją. Następnie nie mniejsze nerwy o to ile firm przystąpi do przetargu i czy chociaż jedna spełni wszystkie wymogi formalne. Na etapie realizacji przeprowadziliśmy niezliczoną ilość rozmów z ekspertami. Rozrysowaliśmy wiele projektów tego, jak ma wyglądać końcowy efekt, łącznie z wieloma wariantami podziału sektorowego, koloru linii wyznaczających boiska, wydzielenia kolorystycznego brytami wykładziny, grubością płyt amortyzujących. Wszystko po to byście mogli się cieszyć z obecnego efektu finalnego – a autor artykułu z większej ilości siwych włosów 🙂

17 września 2016 r. dokonaliśmy oficjalnego otwarcia naszej hali sportowej po remoncie nawierzchni. Uroczystość swą obecnością zaszczycili I Wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela, Dyrektor Wydziału Sportu Marek Kondraciuk, Prezes Klubu Sportowego „Społem” Anna Domańska, Prezes Łódzkiego Związku Koszykówki – Bartłomiej Wojdak, Przewodniczący Komisji Sportu i Rekreacji Jarosław Tumiłowicz, kapelan sportu łódzkiego Paweł Miziołek, byli i obecni członkowie władz klubu, sympatycy. Tłem do otwarcia były Mistrzostwa Polski Niesłyszących w koszykówce kobiet. Gratulacjom i pozytywnym komentarzom nie było końca. Hala wizerunkowo bardzo zyskała. Dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi, po czym wszyscy goście zostali zaproszeni na drobny poczęstunek. Podziękowania kierujemy w stronę wszystkich osób, dzięki którym możemy się cieszyć z tak pozytywnych zmian na Społem (od życzliwych pomysłowi wymiany nawierzchni władz Łodzi, poprzez łódzkich radnych, urzędników, sympatyków, wszystkich, którzy służyli nam radą i pomocą już na etapie realizacji inwestycji).

Łucznicy wrzesień zakończyli z charakterystycznym dla siebie sportowym przytupem. Podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików, które odbyły się w Szczawinie 21.09.2016 r. Melania Wyka zdobyła złoto indywidualnie. Drużyna złożona z Melanii, Mileny Dąbrowskiej i Dominiki Nowak również zdobyła złoty medal. Z kolei drużyna złożona z Wiktorii Lipskiej, Ireny Banaszczyk i Anny Kamockiej zdobyła medal ze srebrnego kruszcu. Młodziczki młodsze zdobyły brąz w składzie Anna Lewandowska, Sara Trzoskowska, Adrianna Mączewska, Maja Ochmańska. Drużyna męska w składzie Łukasz Nowak, Robert Nowicki, Maciej Kowalczyk zdobyła medal srebrny.

Październik

Październik to przede wszystkim wyczyn Pauliny Petri podczas Mistrzostw Polski LZS w Pruszkowie (14-16.10.2016).  Klaudia Królikowska i Paulina Petri zdobyły złoty medal w sprincie drużynowym. W konkurencji scratch Paulina wywalczyła srebrny medal a Klaudia brązowy. W wyścigu punktowym dziewczyny zdobyły srebro (Klaudia) i brąz (Paulina). W wyścigu na 500 m Paulina Petri zajęła drugie miejsce dorzucając kolejne srebro do swojej kolekcji. W wyścigu na 2 km Paulina Petri ponownie stanęła na podium zajmując trzecie miejsce.

Listopad

20161111_14292911 listopada 2016 r., przy finansowym wsparciu miasta Łodzi, świętowaliśmy 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowaliśmy na sportowo zapraszając wszystkich chętnych do udziału w zawodach strzeleckich o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi. Program zawodów składał się ze strzelania z karabinu sportowego 5,6 mm na tzw. odkrytej strzelnicy 50 m. Szczęśliwi posiadacze najlepszych wyników w kategorii zarówno mężczyzn, jak i kobiet otrzymali puchary, pamiątkowe dyplomy i upominki od Urzędu Miasta Łodzi.  Zawody odbywały się w iście zimowej aurze. Uczestnicy, kibice chronili się przed padającym śniegiem pod namiotem, który udostępniła nam firma Sokołów. Było to także miejsce degustacji wojskowej grochówki, która cieszyła się dużym powodzeniem wśród zgromadzonych. Wiele osób w ten wyjątkowo chłodny dzień decydowało się rozgrzać  gorącą herbatą serwowaną przez obsługę techniczną imprezy. Szczególnie cieszy fakt, że mimo zimnej, śnieżnej aury, która niewątpliwie dodała uroku wydarzeniu – frekwencja okazała się być zbliżona do ubiegłorocznej (w 2015 r. pogoda obeszła się z nami zdecydowanie łagodniej przyp. red.).

Grudzień

Ostatni miesiąc roku zostanie zapamiętany przede wszystkim ze zwycięstwa Pauliny Petri w końcowych klasyfikacjach Polskiego Związku Kolarskiego: 240px-Agnieszka_Nagay

  • pierwsze miejsce w końcowej klasyfikacji indywidualnej Polskiego Związku Kolarskiego – tor – w kategorii juniorka młodsza,
  • pierwsze miejsce w rocznej klasyfikacji punktowej – tor – Puchar Polski – sprint w kategorii juniorka młodsza
  • pierwsze miejsce w rocznej klasyfikacji punktowej – tor – Puchar Polski – keirin w kategorii juniorka młodsza.

Pozostałe dziewczyny w klasyfikacji indywidualnej zajęły miejsca: 11 (Klaudia Królikowska), 14 (Zuzanna Kozik), 18 (Zuzanna Król).

Koniec roku to także transfer roku czyli przejście utytułowanej Agnieszki Nagay z Orła Łódź do naszej sekcji strzelectwa sportowego.

cnba2Grudzień to także miesiąc, w którym odbył się na naszej hali sportowej finał 36 edycji ligi CNBA (21.12.2016 r.). Był to finał bardzo wyjątkowy ponieważ po raz pierwszy najważniejsze spotkanie całej edycji rozegrane zostało na naszym głównym boisku do koszykówki. Zgromadzona widownia była świadkiem niezwykle zaciętego meczu, który trzymał w napięciu do ostatnich chwil. Jako delegacja K.S. „Społem” razem z Dyrektor Klubu Martą Stępniak odebraliśmy statuetkę w podziękowaniu za dwie dekady owocnej współpracy życząc władzom CNBA co najmniej kolejnych dwudziestu lat grania na parkietach hali sportowej przy ul. Północnej 36. Zespół Sharks pokonał City Studio Basket Squad 64-60 i został Mistrzem 36 edycji CNBA.

 

Ranking wydarzeń 2016 według naszych trenerów, działaczy

Nasi trenerzy i działacze zostali przepytani na okoliczność ich własnych rankingów wydarzeń (nie tylko sportowych) K.S „Społem” w 2016.

Władysław Frątczak (strzelectwo)

1. Wyniki zawodniczek sekcji podczas Mistrzostw Polski we Wrocławiu (Mistrzostwa Polski Juniorów i Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn).
2. Sukcesy Kasi Komorowskiej w przeciągu całego roku.
3. Nagroda wręczona na zjeździe wojewódzkim – puchar dla K.S. „Społem” za zajęcie I miejsca w punktacji klubowej województwa łódzkiego we współzawodnictwie dzieci i młodzieży w sporcie    strzeleckim w latach 2013-2016.
4. Wzrastająca forma szkolonej młodzieży.

Grzegorz Pietrzyk (strzelectwo)

1. Medale Kasi Komorowskiej na Pucharze Świata w Suhl (ISSF Junior World Cup).
2. Największa ilość medali na Mistrzostwach Polski Juniorów i ilość punktów sekcji na przestrzeni 8-10 lat.
3. Przejście utytułowanej Agnieszki Nagay z Orła Łódź do K.S. „Społem”.
4. Równa postawa strzeleckich dziewczyn przez cały rok.

Zbigniew Kowalczyk (łucznictwo)

1. IV miejsce Magdy Śmiałkowskiej w Ankarze (Halowe Mistrzostwa Świata Juniorów).
2. Srebrny medal Michała Basiurasa w Heviz (Puchar Europy).
3. 13 medali na Mistrzostwach Polski Seniorów w Dąbrowie Tarnowskiej.
4. Złote medale Magdy Śmiałkowskiej i Marka Szafrana zdobyte indywidualnie na Mistrzostwach Polski Seniorów.
5. Medalowe zdobycze z Mistrzostw Polski Juniorów – medale Magdy Śmiałkowskiej, Marka Szafrana, mikstu.

Marek Rosłaniec (kolarstwo)

1. Wyniki podopiecznych na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Pruszkowie.
2. Wygranie przez Paulinę Petri klasyfikacji rocznych PZKol na torze w kategorii junior.
3. Medale Pauliny Petri na Mistrzostwach Polski na torze w konkurencjach nieolimpijskich w Pruszkowie.
4. Medale Pauliny Petri i Klaudii Królikowskiej na Mistrzostwach Polski Ludowych Zespołów Sportowych.

Jacek Grudzień (kolarstwo)

1. Wygranie drużynowo Nutella Mini Tour de Pologne.
2. Wygranie wyścigu czteroetapowego drużynowo i indywidualnie w Tarnowie Podgórnym.
3. Wygranie drużynowo i indywidualnie wyścigu etapowego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
4. Wygranie Mistrzostwa Makroregionu na torze i szosie (jazda indywidualna/dwójkami na czas).
5. Wysoka forma Bartosza Rutkowskiego, Adama Woźniaka, Miłosza Mielczarka, Dawida Dordańskiego, Jakuba Lewandowskiego, Jakuba Zuchory, Julii Błaszkiewicz i Natalii Wężyk.

Arkadiusz Jałowski (Prezes Łódzkiego Okręgowego Związku Kolarskiego, Wiceprezes ds. Sportowych K.S. „Społem”)

1. Organizacja Mistrzostw Polski Mastersów na torze kolarskim K.S. „Społem”.
2. Organizacja wrześniowych imprez kolarskich dla najmłodszych – cykl „Wrześniowe Ściganie”.
3. Zakup samochodu na potrzeby sekcji klubowych. (zadowoleni szczególnie kolarze z racji gabarytów nowego pojazdu klubowego przyp. red.)

Reasumując 2016 rok był bardzo ciekawy i obfitujący w sportowe tryumfy. Oprócz sukcesów sportowych odnosiliśmy sukcesy także na innych polach. Braliśmy udział w Filmowym Helenowie organizowanym przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Nasza hala była miejscem organizacji kolejnej Międzynarodowej Wystawy Kotów Rasowych. Na naszym torze kolarskim odbyła się niezwykła sesja ślubna.
2016 był niewątpliwie rokiem remontów. O najważniejszym, czyli wymianie nawierzchni zostało już wspomniane wyżej, ale na tym remonty się nie zakończyły. Został przeprowadzony remont dachu siłowni, remont daszku nad głównym wejściem do naszej hali sportowej. Dokończono wymianę okien na hali (górny rząd wzdłuż dłuższych boków hali). W odmalowanym korytarzu, na parterze powstały cztery dodatkowe otwory drzwiowe do szatni. Poprawiono estetykę szatni na drugim piętrze.
Jednym słowem mijający rok był rokiem bardzo pracowitym. Wypada tylko życzyć sobie by nadchodzący 2017 r. nie był gorszy, by wszystkim nam dopisywało zdrowie. Kolarzom wypada życzyć „ciężkiej nogi”, strzelcom i łucznikom – samych celnych strzałów, kulturystom – pięknej rzeźby mięśniowej, siatkarzom – radości z gry, administracji klubu wytrwałości i siły w mierzeniu się z wyzwaniami jakie czekają w Nowym Roku. Rodzicom naszych zawodniczek i zawodników życzymy jak najwięcej powodów do radości z sukcesów sportowych ich pociech w 2017.

2016 rok wspominał Michał Jarosławski Sekretarz Klubu Sportowego „Społem”.